Autor Subiect: Despre biserica si Dumnezeu !  (Citit de 51550 ori)

0 Membri și 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #30 : Iulie 09, 2016, 08:35:41 p.m. »
Rugăciunea care alungă depresia! Spune-o și tu în momentele grele

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-alunga-depresia-spune-o-si-tu-in-momentele-grele-968916.html#ixzz4Dvy7qW62



 Atunci când suntem extrem de supărați și necajiți pentru soarta noastra dura, avem tendinta de a face lucruri negandite de care ne pare rau ulterior.
Depresia, boala secolului al XX-lea, se strecoara chiar si in sufletul celor mai puternici. Medicii pot de cele mai multe ori sa gaseasca medicamente pentru corpul care sufera un dezechilibru, pot sa asculte necazurile pe care le avem si sa ne dea curaj. Insa cand ajungem acasa, inapoi la probleme si la singuratate, speranta poate din nou sa piara.

Cand lumina ti-a palit din suflet si simti ca nu mai ai la cine sa apelezi, textele Bibliei pot ajuta la regasirea tariei sufleteasti. Psalmii, prin cuvintele tari si indemnele la speranta, sunt adevarate medicamente pentru cei cu credinta in Dumnezeu, insa fara nadejde.

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iti amintesti ca nu esti niciodata singur. "Domnul este aproape de cei cu inima infranta, si mantuieste pe cei cu duhul zdrobit", se arata in Psalmul 34:18. Si nu suntem singuri indiferent cate necazuri avem si cate suferinte induram: "Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de nici un rau, caci Tu esti cu mine. Toiagul si nuiaua Ta ma mangaie", ne arata Psalmii 23:4.

"Tu esti ocrotirea mea, Tu ma scoti din necaz, Tu ma inconjori cu cantari de izbavire", se scrie in Psalmii 32:7. Si daca uneori simtim ca nici in familie si nici in prieteni nu mai avem o baza, trebuie sa nu uitam ca mereu cineva ne asculta. Tot ce trebuie sa facem este sa cerem ajutorul. "Pleaca-Ti urechea spre mine, grabeste de-mi ajuta! Fii pentru mine o stanca ocrotitoare, o cetatuie unde sa-mi gasesc scaparea!", Psalmii 31:2.

De multe ori insa, ajutorul pe care il primim din partea rudelor sau a prietenilor nu ne este la indemana tot timpul. Oamenii din jur sunt plecati, distrasi sau au la randul lor probleme, asa ca nu ne putem sprijini pe ei prea mult. In Psalmii 18:2, aflam ca sprijinul oferit de Dumnezeu este de neclintit: "Doamne, Tu esti stanca mea, cetatuia mea, izbavitorul meu! Dumnezeule, Tu esti stanca mea, in care ma ascund, scutul meu, taria care ma scapa, si intaritura mea!".

Cel mai des, suferinta vine din faptul ca am fost nedreptatiti. Psalmul 91 arata insa cum credinta si taria sufleteasca sunt cele care ne scot la lumina: "Nu trebuie sa te temi nici de groaza din timpul noptii, nici de sageata care zboara ziua, nici de ciuma, care umbla in intuneric, nici de molima, care bantuie ziua in amiaza mare. O mie sa cada alaturi de tine, si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia. Doar vei privi cu ochii, si vei vedea rasplatirea celor rai."

Depresiile apar de cele mai multe ori si pe fondul bolilor care ne afecteaza, pe noi sau pe cei dragi. Insa psalmii ne amintesc ca sufletul este esenta omului: "Carnea si inima pot sa mi se prapadeasca: fiindca Dumnezeu va fi pururea stanca inimii mele si partea mea de mostenire" (Psalmii 73:26), notează crestinortodox.ro.

Rugaciune pentru izbăvirea de depresie şi de feluritele boli sufleteşti

"Stăpâne Mult-Milostive, Doamne Iisuse Hristoase, Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, vino şi mă vindecă şi pe mine, netrebnicul robul Tău. M-am îndepărtat de Tine, am rănit bunătatea şi iubirea Ta. Păcătuit-am la cer şi înaintea Ta, toată fărădelegea am săvârşit-o, arătatu-m-am lipsit de toată virtutea şi sănătatea sufletului şi a trupului. Slăbănogit-a trupul meu, umplutu-s-a de răutăţi sufletul meu, slăbit-a duhul meu. Stricatu-s-a voia mea, toate se înăbuşă şi suferă înlăuntrul meu, coborâtu-m-am până în iadul cel mai de jos.

Izbăveşte-mă, Doamne, de apăsarea şi durerea sufletească, şi de greutatea inimii care mă stăpâneşte cu dreptate. Săvârşit-am tot felul de păcate care mă războiesc, care fac chinul meu de nesuferit. Miluieşte-mă, Doamne, că eu singur sunt vinovat pentru această pustiire şi pieire a sufletului şi a trupului meu. Stăpânitu-m-a iubirea de sine, înrobitu-m-a nepurtarea de grijă, nimicitu-m-a lenevirea! Iartă-mă, Doamne, şi vindecă netrebnicul meu suflet. Depărtează de la mine pe duhul cel rău care face de nesuferit sufocarea sufletului şi a trupului meu. Ţine departe de mine greutatea cea apăsătoare din inima mea.

Slobozeşte-mi sufletul şi trupul de toată nepăsarea, întristarea, plecarea spre păcatul firii, mâhnirea, deznădejdea, nepăsarea, nesimţirea, disperarea şi amorţirea cea aducătoare de moarte, căci eu de bunăvoie am adus în sufletul meu toate acestea.

Iartă-mi, Doamne, mărimea păcatelor, vindecă mulţimea patimilor mele! Ajută-mă ca să nu Te întristez vreodată din pricina patimilor care stăpânesc netrebnicul meu suflet. Ridică de la mine laţul cel greu al păcatului, îndepărtează mereu pe tot vrăjmaşul şi potrivnicul. împacă viaţa şi sufletul meu, Doamne!

Curăţeşte-mă de toată întinăciunea sufletului şi a trupului, ca să pot scăpa de duhurile viclene, care mi se fac mie întuneric şi beznă, deznădejde şi chin. Ridică-mă din patul durerii şi din aşternutul răutăţii. Apăsarea şi frica, şi robia gândurilor îndepărteaz-o de la mine! Doamne, facă-Se voia Ta, după cum doreşti.

Bunăvoinţa bunătăţii Tale să zdrobească pe vrăjmaşii mei şi pe omul cel vechi cu patimile şi cu poftele lui. Fie, Doamne, voia Ta spre mine, încât bucurându-mă şi veselindu-mă să Te urmez fără tristeţe, cu faţa veselă şi să Te slăvesc, să-Ţi cânt şi să Te binecuvântez întru toţi vecii. Vino şi întăreşte-mă cu puterea Ta proniatoare, ca să Te preaslăvesc şi să-Ţi cânt Ţie, Domnului preamilostiv, împreună cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt întru toţi vecii. Tu eşti apărătorul meu împreună cu Preamilostivul Tău Părinte şi cu Mângâietorul Tău Duh în întristările care mă cuprind în toate zilele vieţii mele.

Miluieşte şi iartă, Doamne, sufletul şi trupul meu cel apăsat şi plin de răutate. Tu eşti Bucuria şi Lumina, învierea şi Viaţa, Primăvara şi Pastele desfătării noastre. Tu ai zis: ţie îţi vestesc că: „Nu Mă voi depărta de tine şi nici nu te voi părăsi". Tu eşti Cel Care Te-ai pogorât până la „vistieriile iadului" căutând oaia cea pierdută, adică pe mine. Miluieşte-mă, Doamne, pentru rugăciunile Preacuratei, Preabinecuvântatei Maicii Tale, Bucuria tuturor, cu puterea Cinstitei şi de viaţă făcătoarei Crucii Tale, cu ocrotirile cinstitelor, cereştilor, netrupeştilor Puteri, cu rugăciunile Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, cu rugăciunile slăviţilor şi întru tot lăudaţilor Apostoli, ale măriţilor şi bunilor biruitori mucenici, ale Sfinţilor şi de Dumnezeu purtătorilor Părinţilor noştri şi pentru ale tuturor sfinţilor Tăi. Amin!"


Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-alunga-depresia-spune-o-si-tu-in-momentele-grele-968916.html#ixzz4DvyTR98g

« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:24:09 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #31 : Iulie 09, 2016, 08:37:40 p.m. »
RUGACIUNEA care INDEPLINESTE orice dorinta a celui ce o rosteste

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-indeplineste-orice-dorinta-a-celui-ce-o-rosteste-968784.html#ixzz4Dvyj4nbT




 Părintele Gherontie Puiu, de la Mănăstirea Caraiman, ne-a lăsat moștenire o rugăciune foarte puternică, ce împlinește orice dorință celor credincioși.
“Într-o noapte, pe când dormeam, m-am trezit cu un bileţel în mână”, povestea părintele Gherontie, stareţul mânăstirii Caraiman din Buşteni, judeţul Prahova.

Părintele a mai continuat: „N-am ştiut niciodată cine l-a scris şi cum a ajuns la mine. Era dintr-o hârtie obişnuită, dar scrisul nu era desluşit; de-abia am putut să-l descifrez, de parcă erau litere chinezeşti. Si după ce l-am desluşit, am găsit în el scrisă o rugăciune. Aceasta:

“Doamne, întoarce-i la bunătate şi la rugăciune pe toţi vrăjmaşii mei”. AMIN! “

Şi mai scria acolo că trebuie spusă, cu credinţă, de 30 de ori pe zi, vreme de 40 de zile, şi că îndeplineşte orice dorinţă a celui ce o rosteşte. “

Toți cei care au probleme de orice fel trebuie să spună cu credință această rugăciune de 30 de ori pe zi, timp de 40 de zile, iar Maica Domnului îi va ajuta!

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-indeplineste-orice-dorinta-a-celui-ce-o-rosteste-968784.html#ixzz4Dvyugd66
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #32 : Iulie 09, 2016, 08:38:49 p.m. »
Rugăciunea care îți aduce BANII în CASĂ! Vezi ce trebuie să spui pentru BUNĂSTARE

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-aduce-banii-in-cas-vezi-ce-trebuie-sa-spui-pentru-bunstare-968973.html#ixzz4Dvz4lmDw


 Ai probleme financiare din ce in ce mai multe? Biserica ne indeamna sa ne indreptam catre Dumnezeu si sa rostim cate o rugaciune in orice situatie ne-am afla.
Exista chiar rugaciuni speciale pentru fiecare situație din viața noastră, iar oamenii care le rostesc, daca cred in ele chiar ajung sa se simta mai bine sau sa treaca peste anumite hopuri.

Rugăciunea pentru PROSPERITATE:

„Iti sunt recunoscator pentru prosperitate! Iti sunt recunoscator pentru bogatie! Increderea mea in Tine Dumnezeu este absoluta! Sunt coplesit de banii si darurile Tale! Iti multumesc din Inima pentru tot! AMIN!”



Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-aduce-banii-in-cas-vezi-ce-trebuie-sa-spui-pentru-bunstare-968973.html#ixzz4DvzGB7XH
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #33 : Iulie 09, 2016, 08:40:37 p.m. »
http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-poate-schimba-viata-spune-o-in-fiecare-zi--969260.html

Rugăciunea care îţi poate schimba viaţa! SPUNE-O în fiecare zi!

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-poate-schimba-viata-spune-o-in-fiecare-zi--969260.html#ixzz4DvzY1XGD



Rosteşte această rugăciune de cinci ori pe zi, timp de zece zile consecutive. Zece exemplare din această rugăciune vor fi depuse zilnic într-o biserica sau date la creştini prezenţi din biserică. La sfîrşitul zilelor dă de pomană o pâine, o lumânare şi pomelinicul familiei la altarul unei biserici.


„Preasfânta Stăpâna de Dumnezeu Născătoare spre Tine îmi îndrept gândul, inima şi toate simţurile şi te rog cu lacrimi:

Până când Măicuţă a milostivirii va fi această durere necontenită pe pămînt?

Până cînd vrăjmaşii nevăzuţi ai neamului omenesc vor da lovituri atât de puternice bieţilor oameni?

Până când vor pângări şi vor necinsti trupurile, sufletele şi vieţile lor? Înşelându-i ca să nu cunoască adevărul, să nu îndeplinească poruncile divine şi să nu dea slavă şi cinste pururi măritului Dumnezeu Cel în Treime închinat: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt?

Roagă-te, Fecioară, pentru Sfânta Biserică pentru propăvăduirea evangheliei pe întreg pămîntul, pentru poporul acesta, conducătorii lui, rudele mele, pentru văduve,pentru orfani, bogaţi, săraci, necăjiţi, bolnavi, pentru cei prigoniţi, pentru credinţă, pentru salvarea celor care au rătăcit la secte, pentru cei răposaţi. Ajută-ne să ne pocăim toţi oamenii de păcatele noastre, să iubim Biserica, să ne spovedim adesea, să renunţăm la păcate, vicii şi necredinţă. Ajută-ne să nu fim insensibili la chemarea divină a blândului tău Fiu care a venit să sufere chinuri barbare pentru bietele oiţe rănite atît de mult de vrăjmaş.

Roagă-te, Măicuţă Sfântă, şi pentru aceste nevoi ale mele (rosteşti necazurile care le ai, dorinţele pe care să ţi le împlinească Maica Domnului)

Slavă Tatului şi Fiului şi Sfîntului Duh în vecii vecilor. Amin.”


Read more: http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-poate-schimba-viata-spune-o-in-fiecare-zi--969260.html#ixzz4Dvzg58hk


Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #34 : Iulie 24, 2016, 07:22:15 p.m. »
http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-iti-aduce-banii-in-cas-vezi-ce-trebuie-sa-spui-pentru-bunstare-968973.html

Rugăciunea care îți aduce BANII în CASĂ! Vezi ce trebuie să spui pentru BUNĂSTARE

 Ai probleme financiare din ce in ce mai multe? Biserica ne indeamna sa ne indreptam catre Dumnezeu si sa rostim cate o rugaciune in orice situatie ne-am afla.

Exista chiar rugaciuni speciale pentru fiecare situație din viața noastră, iar oamenii care le rostesc, daca cred in ele chiar ajung sa se simta mai bine sau sa treaca peste anumite hopuri.


Rugăciunea pentru PROSPERITATE:

„Iti sunt recunoscator pentru prosperitate! Iti sunt recunoscator pentru bogatie! Increderea mea in Tine Dumnezeu este absoluta! Sunt coplesit de banii si darurile Tale! Iti multumesc din Inima pentru tot! AMIN!”





Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #35 : Septembrie 09, 2016, 06:23:19 a.m. »
http://mistere-romania.info/2016/09/cate-icoane-facatoare-de-minuni-sunt-in-romania-vezi-ce-spun-preotii-despre-ele/

Câte icoane făcătoare de minuni sunt în România. Vezi ce spun preoţii despre ele:

Icoanele făcătoare de minuni fac parte din „arsenalul” bisericii ortodoxe române la care românii își găsesc vindecare. O parte din ei.

Dacă în cazul moaştelor Patriarhia Română a editat un catalog, prin care autentifică locaţiile unde sunt găzduite acestea, în cazul icoanelor totul ţine de legendă, informează adevărul.ro.




De exemplu, siteul Crestin Ortodox.ro prezintă o listă cu peste 60 de icoane care ar fi făcătoare de minuni. O altă publicaţie creştină, Jurnal Spiritual, prezintă peste 200 de icoane şi locuri făcătoare de minuni, multe fiind sugerate chiar de către cititori. Preoţii atrag şi ei atenţia că sunt multe situaţii care trebuie bine cercetate.

“Trebuie să existe mărturii şi dovezi clare că aceste icoane sunt făcătoare de minuni. Trebuie să fim foarte atenţi cu lucrurile astea. Acolo unde există dovezi certe ne închinăm cu evlavie şi le cinstim. Nu ne închinăm la materie, la lemn sau la materialul din care sunt construite, ci la chipul pe care îl reprezintă”, a spus Ioan Cerbu, protopopul Lugojului.

ALBA
• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Lupsa, Com. Lupsa, jud. Alba (adusa de la Man. Vatoped – Mt. Athos, copie minunata dupa icoana de acolo, “Paramythia – Mangaietoarea”)

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Oasa, Com. Susag, jud. Alba (adusa de la Man. Vatoped – Mt. Athos, copie minunata dupa icoana de acolo, “Pantanassa – Vindecatoarea”)

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Ramet, jud. Alba (adusa de la Man. Vatoped – Mt. Athos, copie minunata dupa icoana de acolo, “Pantanassa – Vindecatoarea”)

BRAŞOV
• Icoana Sf. Nicolae – Manastirea Predeal, jud. Brasov

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Sambata de Sus, Com. Voila, Sat Sambata de Sus, jud. Brasov

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Dejani, jud. Brasov (langa Fagaras)

• Pestera “Templului Ursitelor” – Manastirea “Sapata in Piatra”, Dealul Plesu, Sat Sinca Veche, jud. Brasov (loc tamaduitor si de putere din vremuri predacice; intre Brasov si Fagaras, langa Persani)

CLUJ
• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Nicula, Com. Fizesu Gherlii, jud. Cluj

IAŞI

• Icoana Maicii Domnului – Biserica Mitropoliei din Iasi (Bd. Stefan cel Mare 16)

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Golia, Iasi (Str. Cuza Voda 51)

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Socola, Iasi

• Icoana Maicii Domnului (“Prodromita”) – Manastirea Bucium, Iasi (Str. Paun 14)

• Icoanele (cele 2) Maicii Domnului – Biserica “Sf. Nicolae Domnesc”, Iasi • Icoana Mantuitorului si icoana Maicii Domnului (care plang; minune neconfimata oficial) – Biserica „Sf. Nectarie” din cartierul „Alexandru cel Bun”, Iasi

• Icoana Sf. Spiridon – Biserica “Sf. Spiridon” (din cadrul Spit. “Sf. Spiridon”), Iasi (Bd. Independentei 1, Pta. Unirii)

• Icoana Sf. Mina – Biserica “Sf. Andrei si Mina”, Iasi(langa Palatul de Cultura) • Icoana Maicii Domnului – Manastirea Dobrovat, Com. Dobrovat, jud. Iasi

• Icoanele Maicii Domnului (cele 3), Icoana Mantuitorului si Icoana Sf. Ioan Botezatorul – Manastirea Hadambu, Com. Mogosesti, jud. Iasi

• Icoana Maicii Domnului – Biserica din Com. Parcovaci (langa Harlau), jud. Iasi

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Miclauseni, Com. Butea, jud. Iasi


TIMIŞ

• Icoana Maicii Domnului – Manastirea Saraca, Com. Semlacu Mic, jud. Timis

• Icoana Maicii Domnului (din tronul de lemn aurit) – Manastirea “Sf. Gheorghe” (ortodoxa sarba), Sat Birda, Com. Gataia, jud. Timis (langa Deta)


Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #36 : Februarie 17, 2017, 06:46:03 a.m. »
http://ortodoxia.rol.ro/rugaciunea-care-indeplineste-orice-dorinta-a-celui-ce-o-rosteste-968784.html

RUGACIUNEA care INDEPLINESTE orice dorinta a celui ce o rosteste



 Părintele Gherontie Puiu, de la Mănăstirea Caraiman, ne-a lăsat moștenire o rugăciune foarte puternică, ce împlinește orice dorință celor credincioși.

“Într-o noapte, pe când dormeam, m-am trezit cu un bileţel în mână”, povestea părintele Gherontie, stareţul mânăstirii Caraiman din Buşteni, judeţul Prahova.

Părintele a mai continuat: „N-am ştiut niciodată cine l-a scris şi cum a ajuns la mine. Era dintr-o hârtie obişnuită, dar scrisul nu era desluşit; de-abia am putut să-l descifrez, de parcă erau litere chinezeşti. Si după ce l-am desluşit, am găsit în el scrisă o rugăciune. Aceasta:

“Doamne, întoarce-i la bunătate şi la rugăciune pe toţi vrăjmaşii mei”. AMIN! “

Şi mai scria acolo că trebuie spusă, cu credinţă, de 30 de ori pe zi, vreme de 40 de zile, şi că îndeplineşte orice dorinţă a celui ce o rosteşte. “

Toți cei care au probleme de orice fel trebuie să spună cu credință această rugăciune de 30 de ori pe zi, timp de 40 de zile, iar Maica Domnului îi va ajuta!


Observație: Sfinții Părinți ai Bisericii ne învață că Dumnezeu răspunde întotdeauna la dorințele inimii omului, dacă aceste dorințe sunt de folos și conforme cu sfânta Sa voie pentru om. De multe ori vedem cum, dorindu-ne din tot sufletul un anumit lucru, Dumnezeu nu ni-l dă, și după ani de zile descoperim că acel lucru ne-ar fi fost chiar vătămător dacă s-ar fi împlinit în viața noastră. De aceea, să avem nădejde că Dumnezeu ne va da tot ceea ce ne este de folos, și să nu ne mâhnim atunci când nu primim întotdeauna ceea ce cerem. Doamne, ai milă de noi și ne mântuiește!


« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:30:51 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #37 : Septembrie 10, 2017, 06:26:02 p.m. »
Părintele Sofian: Când ai un necaz mare, să te rogi Maicii Domnului! Rugăciunea în 16 cuvinte:

http://ortodoxia.me/parintele-sofian-cand-ai-un-necaz-mare-sa-te-rogi-maicii-domnului-rugaciunea-in-16-cuvinte/



Părintele Sofian: Când ai un necaz mare, să te rogi Maicii Domnului! Minuni mari de tot face Maica Sfântă!! Aşa să o chemi: Rugăciunea aceasta în 16 cuvinte să o spui din tot sufletul, când nu te ajută nimeni şi eşti la necaz:

Se ruga în celulă. Şi peste câteva clipe vede intrând prin uşa înaltă a celulei o făptură în alb cu un Prunc în braţe: „M-ai chemat! Am să te ajut. Fii în pace!”. Şi a plecat mai departe. Nu l-au mai chemat după aceea la anchetă.

 

Să vă spun o mică istorioară de la închisoare. Cineva a fost închis şi a stat 20 de ani în închisoare, un tânăr îmbătrânit în suferinţe. Într-o anchetă extraordinar de grea, i s-a terminat răbdarea şi şi-a pus în gând să găsească un mijloc ca să-şi curme viaţa. Şi-a adus aminte însă, că în tinereţe, când era liber, bunica îi spunea: „Când ai un necaz mare, să te rogi Maicii Domnului!”. Şi-a adus aminte de acest lucru, şi spunea el: „Către Mântuitorul n-aveam curajul să mă rog – pentru că a avut şi omul acesta greşelile lui – dar către Maica Domnului, care a fost şi ea pământeană ca şi noi, m-am rugat! Scurt.

O rugăciune la disperare: Maica Domnului, nu mai pot suporta durerile şi presiunile care mi se fac aici! Ajută-mă!”.

Se ruga în celulă. Şi peste câteva clipe vede intrând prin uşa înaltă a celulei o făptură în alb cu un Prunc în braţe: „M-ai chemat! Am să te ajut. Fii în pace!”. Şi a plecat mai departe. Nu l-au mai chemat după aceea la anchetă. L-au mutat într-un alt loc, la Polul Nord  undeva, şi toată viaţa lui de după aceea – că a trăit încă mulţi ani în închisoare – a avut o viaţă foarte liniştită în sufletul lui, deşi suferinţele din afară erau destul de grele din când în când. Maica Domnului l-a ajutat în momentul următor după rugăciunea sa.

Această întâmplare o ştiu de la cel care a păţit-o. El mi-a spus-o. Şi în închisoare nu se minte! În închisoare spune fiecare ce are curat în inima lui. Mi-a spus bietul om  ce a păţit şi cum i s-a rezolvat problema lui.

***

De Maica Domnului se bucură toată făptura!

„Bucură-te, cea plină de dar, Domnul este cu tine!”

Să o avem pe Maica Domnului în conştiinţa noastră ca pe aceea care, născându-L pe Domnul nostru Iisus Hristos, de ea se bucură, fiindcă ea este plină de dar, toată făptura, adică toţi îngerii şi toţi oamenii cei drept credincioşi. Se bucură de Maica Domnului pentru această calitate a ei, că a fost aleasă de Dumnezeu Tatăl, a purtat pe Dumnezeu Fiul, Duhul Sfânt S-a pogorât peste ea, pentru că îngerul binevestitor i-a adus salutul: „Bucură-te, cea plină de dar, Domnul este cu tine”, a numit-o „binecuvântată între femei”, pentru că Sfânta Elisabeta a avut bucuria, prin puterea Duhului Sfânt, să o cunoască pe verişoara sa Maria ca Maica Domnului: „De unde mie cinstea aceasta, să vină Maica Domnului meu la mine?”, iar aceste cuvinte le-a spus după ce a izbucnit din sufletul său cu bucurie şi sub puterea Duhului Sfânt: „Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău” (Luca 1, 42-43).

Mai apoi, o femeie a ridicat glas din popor, după mărturia Sfântului Evanghelist Luca, pe când Domnul Hristos vorbea şi era impresionată de învăţătura Lui şi a zis: „Fericit este pântecele care Te-a purtat şi sânii la care ai supt”, iar Domnul Hristos a răspuns: „Adevărat, fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l împlinesc pe el” (Luca 11, 27-28). În aceste cuvinte de laudă aduse de îngerul binevestitor, rostite de îngerul binevestitor, rostite de Sfânta Elisabeta, rostite de femeia aceea care a ridicat glas din popor şi a fericit-o pe Maica Domnului, în aceste cuvinte este temeiul cultului pe care Sfânta noastră Biserică îl aduce Maicii Domnului.

Surse: Arhimandrit Ioanichie Bălan, Ne vorbeşte Părintele Sofian; Arhim. Teofil Părăian, Maica Domnului – Raiul de taină al Ortodoxiei.

 
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #38 : Octombrie 15, 2017, 10:08:57 a.m. »
Maica Siluana: Când te doare ceva sau ai un necaz să-i adresezi cuvintele acestea Domnului:

http://ortodoxia.me/maica-siluana-cand-te-doare-ceva-sau-ai-un-necaz-sa-i-adresezi-cuvintele-acestea-domnului/



„Ce spui Tu, Doamne? Pe unde s-o iau? Ce să fac? Că Tu ai pus durerea asta în mine ca să mă anunţi ce trebuie să fac ca să intru în bucurie.

Un cuvânt aş mai zice, drag mie şi folositor şi pentru cei din lume, şi pentru măicuţele mele: „să fim atenţi la durere, maică”! Dumnezeu a pus în noi mila Lui. Mila Lui şi dragostea Lui este durerea noastră. Când te-o durea ceva, să ştii că I-ai simţit iubirea şi mila. A pus-o special ca să nu mai stai acolo unde stai.

Şi am o metaforă foarte nesofisticată şi neartistică, pe care o folosesc mai ales cu copiii: dacă omul ajunge cu fundul pe o plită încinsă, în loc să sară de acolo, că îl frige – Dumnezeu a pus durerea, ca să sară, să se dea jos – omul (de astăzi, mai ales) a ales să se revolte împotriva plitei: „De ce frige aşa de tare?” Să-l dea în judecată pe cel care l-a împins şi a căzut pe plită, să ceară substanţe ca să nu simtă arsurile şi durerile, să înghită ceva să nu-l doară fundul, şi pe urmă să nu-l doară tot trupul care se arde, care se topeşte. Ăsta este iadul, asta este refuzul lui Dumnezeu. Crucea este doar această onestitate: să te dai jos de acolo. Când te doare ceva să vezi: „Ce spui Tu, Doamne? Pe unde s-o iau? Ce să fac? Că Tu ai pus durerea asta în mine ca să mă anunţi ce trebuie să fac ca să intru în bucurie.” Şi durerea asumată este chiar bucuria, chiar naşterea bucuriei. Pe partea ailaltă a durerii e bucuria; nu-i departe, să zici că după ce-ai trecut, mai mergi vreo doi kilometri.

De ce nu ştim asta? Pentru că – eu aşa cred – ne-am născut într-o lume a antinevralgicului, a substanţelor astea, ca să nu simţim durerea. Copiii sunt zgâlţâiţi de mici să tacă. Îi leagănă. Le bagă suzeta în gură şi s-a rezolvat problema, nimeni nu ascultă durerea nimănui. Oamenii ar trebui să tacă. Doar aşa am învăţa. Când un copil cade şi se loveşte de scaun, mama vine, îl pupă pe băiat şi dă „na-na” la scaun… şi copilul învaţă să dea „na-na” la tot ce-i produce durere. Dar dacă mamei i-ar trece prin cap să pupe băiatul, dar să pupe şi scaunul? Să spună: „Uite, buba la băiat, buba la scaun, pupăm şi mângâiem şi colo, şi colo” – el ar învăţa din această experienţă şi ar crede că ce simte el, simte şi celălalt. Aşa, el crede că numai el simte, şi celălalt trebuie pedepsit.

***

Rugăciune la necazuri şi supărări  salut'

Doamne, viforul necazurilor se ri­dică asupra mea și ape intrat-au până la sufletul meu – dar întru Tine este toată nădejdea mea. Tu cunoști pri­cina răului ce mă bântuie. La Tine perii capului meu sunt numărați. La Tine, deci, scap și pe Tine Te rog să depărtezi de la mine orice rău pierzător de suflet și să-mi ajuți a birui toate ispitele ce mă învăluie – că Tu ești întărirea, scăpa­rea și izbă­vitorul meu, Hristoase Dum­nezeule, și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Amin.

Monahia Siluana Vlad
Sursa: Lumea Monahilor anul II, nr. 11 (17) Noiembrie 2008.

Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #39 : Octombrie 27, 2017, 06:36:21 a.m. »
6 rugăciuni scurte dar deosebit de puternice către Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvărâtorul de Mir, pentru izbăvirea din necazuri și greutăți!

http://ortodoxia.me/6-rugaciuni-scurte-dar-deosebit-de-puternice-catre-sfantul-mare-mucenic-dimitrie-izvaratorul-de-mir-pentru-izbavirea-din-necazuri-si-greutati/



Rugăciunea I către Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir:

„Sfinte Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtor de Mir, ne rugăm ție în clipe de mare necaz pentru a ne apăra de primejdia care ne înconjoară. Așa cum Tu ai reușit să nu te închini la idoli și la dușmanii lui Hristos, tot așa ajută-ne să-i biruim pe toți dușmanii noștri știuți și neștiuți. Sfinte Mare Mucenice, dă-ne putere și binecuvântează-ne să-i învingem pe cei care vor să ne aducă pagubă și să ne despartă de persoanele pe care le prețuim și le iubim. Așa cum L-ai ajutat pe Nestor să-l învingă pe crudul Lie, cel care-i omora pe creștinii din Salonic , tot așa ajută-ne pe noi să scăpăm de dezbinarea, de ura și de răzbunarea celor care vor să surpe munca noastră și ajută-ne să scăpăm din cele mai cumplite primejdii. Roagă-l Tu pe bunul Dumnezeu să ne dăruiască nouă marea lui milă”

Rugăciunea a II-a:

„Mare apărător te-a aflat întru primejdii lumea, purtătorule de chinuri, Dimitrie, pe tine cel ce ai biruit pe păgâni. Deci, precum mândria lui Lie ai surpat şi la luptă îndrăzneţ ai făcut pe Nestor, aşa Sfinte Dimitrie roagă pe Hristos Dumnezeu să ne dăruiască pace şi mare milă, Amin!”

Rugăciunea a III-a:

„Mare mucenice Dimitrie, Izvorâtorule de Mir, cel care ai ruşinat păgânătatea, plecându-ne genunchii înaintea ta, ne rugăm ţie cu umilinţă: Tu, cel care stai înaintea lui Hristos, vindecă-ne prin rugăciunea ta de patimile sufleteşti şi trupeşti care ne apasă!

Luminează-ne sufletele moleşite de păcate, tu, cel care te-ai luptat cu tăria Duhului pentru adeverirea credinţei adevărate!

Fereşte-ne, sfinte, prin iubitoarea ta mijlocire, de orice întâmplări rele: de boli, de neputinţe, de potop, de foc, de cutremur, de vrajbă, de lipsuri, de războiul dintre noi, de vrăjmaşii văzuţi şi de cei nevăzuţi şi de toate primejdiile, ca să ne învrednicim şi noi, păcătoşii, în veacul ce va să fie, ca împreună cu tine şi cu toţi sfinţii, să-L slăvim cu bucurie pe Dumnezeu şi să devenim părtaşi vieţii veşnice. Amin!”

Rugăciunea a IV-a:

„O, răbdătorule de chinuri al lui Hristos, Izvorâtorule de mir, Sfinte Mare Mucenice Dimitrie, această a noastră rugăciune, ce aducem ţie acum cu umilinţă, primeşte-o, şi de bolile sufleteşti şi trupeşti şi de vrăjmaşii cei văzuţi şi nevăzuţi, cu rugăciunile tale cele bineprimite către Dumnezeu, ne păzeşte, că împreună cu tine în veacul ce va să fie, să cântăm Lui : Aliluia!”

Rugăciunea a V-a:

„Sfinte Dimitrie, tu ai fost ales de Dumnezeu şi hărăzit să ocupi funcţia de proconsul, în timpul crudului persecutor al creştinismului, Maximilian; lucrul acesta ţi-a îngăduit să poţi veşti cu mai multă uşurinţă şi autoritate cuvântul mântuitor al sfintei Evanghelii. Tu nu te-ai lăsat impresionat nici de promisiunile tiranului, nici de ameninţările lui, ci ai renunţat la orice demnitate lumească pentru a câştigă fericirea veşnică.

Împărţind toate bunurile tale celor săraci ai mers la închisoare cântând cel mai frumos imn de biruinţă al creştinilor: ‘Aliluia.’ Străpuns de sulitele ucigaşilor te-ai asemănat cu Mântuitorul tău răstignit pe cruce.

Te rog mijloceşte-mi şi mie harul să gust măcar în parte fericirea pe care o da trăirea sinceră a credinţei. Binecuvântează-mă şi pe mine, că să mă pot împotrivi greutăţilor pe care le întâlnesc în strădania de a-mi apară credinţă. Bunul Dumnezeu a răsplătit cucernicia şi dragostea cu care ai îndurat toate suferinţele săvârşind nenumărate minuni cu moaştele tale, care atunci când au fost găsite emanau un parfum plăcut mirositor.

Da-mi şi mie harul să fiu în viaţă o plăcută mireasma a lui Hristos în mijlocul lumii stricate şi să duc pe cât mai mulţi pe drumul mântuirii prin pildă şi rugăciunea mea. Amin.”

Rugăciunea a VI-a:

„O, Dumnezeul meu, ce face cel care nu se sacrifică cu totul pentru Tine? Şi cât de departe sunt de Tine dacă nu mă ofer cu totul iubirii Tale. Câte imperfecţiuni văd în mine! Câte neputinţe şi scăderi în servirea faţă de Tine!

O, Doamne, cât de puţine lucruri facem pentru Tine. Asemenea bobului de muştar sunt faptele noastre bune şi mari stânci faptele rele.

Îmi pare rău pentru că de foarte multe ori uit de Tine şi de nenumăratele graţii pe care le obţin din partea iubirii Tale nesfârşite. Când uit de ele, Te rog să mă ierţi, Doamne, şi să nu-mi socoteşti ca pe o vinovăţie mărginirea fiinţei mele.

Căci dacă aş fi ştiut să-Ţi fiu servitor în lucuri mari, nu aş fi omis nici înfăptuirea lucrurilor mici. Fericit este cel care dă mărturie de credinţă adevărată prin faptele vieţii sale.

Învaţă-mă şi pe mine să îndeplinesc astfel de lucruri pentru Mărirea Ta, oricât de mare ar fi preţul, după exemplul servului Tău Dumitru şi al tuturor martirilor. Amin.”

« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:32:21 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #40 : Noiembrie 02, 2017, 06:58:34 a.m. »
Rugăciune mare către Mântuitorul Iisus Hristos pentru ieşirea grabnică din necazuri! Face minuni:

http://ortodoxia.me/rugaciune-mare-catre-mantuitorul-iisus-hristos-pentru-iesirea-grabnica-din-necazuri-face-minuni/



Rugăciune către Mântuitorul Iisus Hristos pentru ieşirea din necazuri

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al Lui Dumnezeu, nu suntem vrednici de Milele Tale, dar îndrăznim să Te rugăm să primeşti şi puţina noastră rugăciune, precum ai primit oarecând cei doi bani ai văduvei şi să alungi de la noi tulburarea care ne-a cuprins. Doamne, viforul necazurilor se ridică asupra noastră şi au intrat ape până la sufletele noastre, dar întru Tine este toată nădejdea noastră! Tu cunoşti pricina răului care ne apasă. La Tine perii capetelor noastre sunt număraţi. La Tine scăpăm şi pe Tine Te rugăm să depărtezi de la noi orice rău pierzător de suflet şi să ne ajuţi să biruim toate ispitele care ne învăluie! Tu eşti întărirea, scăparea şi Izbăvitorul nostru, Hristoase Dumnezeule şi Ţie Slavă şi mulţumire pentru toate Îţi înălţăm, acum şi pururea şi în vecii vecilor, Amin!"


***
Care e cea mai puternică rugăciune în vreme de ispite şi necazuri?

Ori de câte ori credincioşii au necazuri mari, judecăţi, boli grele, operaţii sunt datori să facă rugăciuni cu post, ziua şi la miezul nopţii sau când poate fiecare, citind câteva catisme la Psaltire şi Paraclisul Maicii Domnului.

Care este cea mai puternică rugăciune a creştinilor în vreme de ispite, pagube, judecăţi, primejdii, vrăjitorie şi tot felul de necazuri?

Este citirea psalmilor, cu post şi cu lacrimi, mai ales la miezul nopţii. Psaltirea, ajutată de post, are mare putere asupra diavolilor şi asupra vrăjmaşilor văzuţi şi nevăzuţi. De aceea, ori de câte ori credincioşii au necazuri mari, judecăţi, boli grele, operaţii etc., sunt datori să facă rugăciuni cu post, ziua şi la miezul nopţii sau când poate fiecare, citind câteva catisme la Psaltire şi Paraclisul Maicii Domnului. Apoi să facă metanii după putere și numaidecât vor simţi harul şi ajutorul Sfântului Duh şi se vor izbăvi de toată primejdia.

***

Rugăciune la necazuri şi supărări

"Doamne, viforul necazurilor se ri­dică asupra mea și ape intrat-au până la sufletul meu – dar întru Tine este toată nădejdea mea. Tu cunoști pri­cina răului ce mă bântuie. La Tine perii capului meu sunt numărați. La Tine, deci, scap și pe Tine Te rog să depărtezi de la mine orice rău pierzător de suflet și să-mi ajuți a birui toate ispitele ce mă învăluie – că Tu ești întărirea, scăpa­rea și izbă­vitorul meu, Hristoase Dum­nezeule, și Ție slavă înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Amin."


***

Rugăciune către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, la vreme de necaz şi de întristare

"Valuri de patimi mă împresoară; mare necaz şi strâmtorare îmi umplu sufletul o, întru-tot Sfântă Maică, linişteşte sufletul meu cu pacea Fiului tău şi alungă deznădejdea şi întristarea sufletului meu cu harul Său. Potoleşte furtuna păcatelor mele care mă frig precum un vierme în foc şi stinge-i flăcările. Umple-mi inima de bucurie, Preacurată Maică şi împrăştie ceaţa nelegiuirilor mele de la faţa mea, căci acestea mă împresoară şi mă tulbură. Luminează-mă cu lumina Fiului tău. Sufletul meu se simte sfârşit; totul îmi este greu, chiar şi rugăciunea. Iată-mă, rece ca piatra. Buzele mele şoptesc o rugăciune, dar inima mea nu tresaltă. Necazurile m-au împresurat de pretutindenea. Topeşte gheaţa din jurul sufletului meu şi încălzeşte-mi inima cu dragostea ta. Nu-mi pun nici o încredere în apărarea venită de la oameni, ci îngenunchez dinaintea ta, o, Prea Sfântă Maică şi Fecioară. Nu mă alunga de la faţa ta, ci primeşte rugăciunea robului tău. Tristeţea m-a cuprins. Nu mai pot răbda năvălirile diavolilor. Nu am nici o apărare, nici nu aflu loc de refugiu, om nenorocit ce sunt. Sunt pururea biruit în lupta aceasta şi nu am altă mângâiere decât în tine, Preasfântă Maică. O, nădejde şi apărarea tututror credincioşilor, nu trece cu vederea rugăciunea mea!

Preasfântă Maică a lui Hristos, Preacurată, Preabinecuvântată Maică a lui Dumnezeu, vezi cum satana mă izbeşte precum valurile mării lovesc corăbiile! El mă urmăreşte ziua şi mă tulbură noaptea. Nu am pace – sufletul meu se pleacă, duhul meu se cutremură. Grăbeşte, Preaslăvită Maică şi mă ajută! Roagă-L pe dulcele Domn Iisus Hristos să aibă milă de mine şi să-mi ierte păcatele pe care le-am săvârşit. O, Preasfântă Maică a Domnului nostru Iisus Hristos, bunătatea ta cea plină de iubire este nesfârşită şi este cel mai mare vrăjmaş al puterilor iadului. Chiar atunci când cel mai mare păcătos cade în străfundurile iadului, împins de forțe diabolice, dacă acesta strigă către tine, tu eşti gata să-l eliberezi din legăturile iadului. Slobozeşte-mă şi pe mine! Priveşte cum satana vrea să mă facă să mă împiedic şi să-mi zdrobească credinţa, dar eu îmi pun toată nădejdea în Domnul. Slavă ţie, ceea ce eşti mai cinstită decât heruvimii şi mai mărită fără de asemănare decât serafimii! Amin."



Arhimandrit Ioanichie Bălan,
Sursa: Călăuză ortodoxă în familie și societate II.

« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:33:15 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #41 : Decembrie 02, 2017, 12:35:01 p.m. »
Psalmul 38

http://ortodoxia.me/psalmul-38/



Potrivit Sfântului Arsenie Capadocianul, Psalmul 38 este: pentru ca oamenii cei părăsiți și nefericiți să găsească de lucru, ca să nu se întristeze.


PSALMUL 38 - Al lui David


1. Zis‑am: «Păzi‑voi căile mele, ca să nu păcătuiesc eu cu limba mea;

2. Pus‑am gurii mele pază, când a stat păcătosul împotriva mea».

3. Amuțit‑am și m‑am smerit și nici de bine n‑am grăit și durerea mea s‑a înnoit.

4. Înfierbântatu‑s‑a inima mea înăuntrul meu și în cugetul meu se va aprinde foc.

5. Grăit‑am cu limba mea: «Fă‑mi cunoscut, Doamne, sfârșitul meu,

6. Și numărul zilelor mele care este, ca să știu ce‑mi lipsește».

7. Iată, cu palma ai măsurat zilele mele și statul meu ca nimic înaintea Ta.

8. Dar toate sunt deșertăciuni; tot omul ce viază.

9. Deși ca o umbră trece omul, dar în zadar se tulbură.

10. Strânge comori și nu știe cui le adună pe ele.

11. Și acum cine este răbdarea mea? Oare, nu Domnul? Și statul meu de la Tine este.

12. De toate fărădelegile mele izbăvește‑mă; ocară celui fără de minte nu mă da.

13. Amuțit‑am și n‑am deschis gura mea, că Tu ești Cel ce m‑ai făcut pe mine. Depărtează de la mine bătăile Tale.

14. De tăria mâinii Tale, eu m‑am sfârșit. Cu mustrări pentru fărădelege ai pedepsit pe om

15. Și ai subțiat ca pânza de păianjen sufletul său; dar în deșert se tulbură tot pământeanul.

16. Auzi rugăciunea mea, Doamne, și cererea mea ascult‑o; lacrimile mele să nu le treci,

17. Căci străin sunt eu la Tine și străin ca toți părinții mei.

18. Lasă‑mă ca să mă odihnesc, mai înainte de a mă duce și de a nu mai fi.

***

Psalmul 38 este integrat in Catisma a șasea.

DUPĂ A ȘASEA CATISMĂ

Sfinte Dumnezeule… Preasfântă Treime… Tatăl nostru…

Apoi troparele, glasul al 3‑lea:

Cântare Îți aduc Ție, Doamne, și greșelile mele toate le mărturisesc înaintea Ta. Și Tu, întorcându‑Te, miluiește‑mă!

Slavă…

Mântuiește‑mă, Dumnezeul meu, cum ai mântuit oarecând pe vameșul și lacrimile păcătoasei nu le‑ai trecut cu vederea, primește și suspinele mele, Mântuitorul meu, și mă mântuiește!

Și acum…

Cu rugăciune mă apropii acum sub acoperământul tău, Preanevinovată! Scoate‑mă, Născătoare de Dumnezeu, din tulburarea patimilor mele, ca ceea ce ai născut pe Pricinuitorul nepătimirii!

Apoi Doamne miluiește (de 40 de ori) și rugăciunea aceasta:

"Mulțumim Ție, Doamne Dumnezeul nostru, pentru toate facerile Tale de bine, pe care ni le‑ai arătat nouă, nevrednicilor, din vârsta cea dintâi, până întru aceasta de acum, pentru care le știm și pentru care nu le știm, pentru cele arătate și pentru cele nearătate, ce ni s‑au făcut nouă, cu lucrul și cu cuvântul. Cel ce ne‑ai iubit până întru atât, încât și pe Însuși Fiul Tău, Cel Unul Născut, L‑ai dat pentru noi, învrednicește‑ne ca și noi să ne facem vrednici de dragostea Ta! Dă‑ne înțelepciune prin cuvântul Tău și prin frica Ta insuflă‑ne tărie, cu puterea cea de la Tine! Și orice am greșit, cu voie sau fără de voie, iartă‑ne și nu ni le socoti! Păzește sufletul nostru sfânt și‑l pune înaintea divanului Tău, având știință curată și sfârșit vrednic de iubirea de oameni a Ta. Adu‑Ți aminte, Doamne, de toți cei ce cheamă întru adevăr numele Tău, de toți cei ce ne voiesc binele și de toți cei ce ne voiesc răul, că toți suntem oameni și deșertăciune este tot omul. Și ne mai rugăm Ție, Doamne, dăruiește‑ne marea milă a milostivirii Tale."




« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:38:49 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #42 : Decembrie 21, 2017, 01:50:48 p.m. »
Rugăciunea pe care e bine să o spunem înainte de Crăciun. Are cea mai mare putere în Postul Crăciunului

http://ortodoxia.me/rugaciunea-pe-care-e-bine-sa-o-spunem-inainte-de-craciun-are-cea-mai-mare-putere-in-postul-craciunului/



Rugăciunea este modalitatea oamenilor de a intra în comuniune cu Dumnezeu, legătura lor personală cu El, felul în care ei îl simt aproape, sunt sinceri şi se curăţă de „cele rele”. Vă redăm în continuare o rugăciune extrem de emoţională, despre care oamenii Bisericii spun că are cea mai mare putere în Postul Crăciunului.



“Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Care ai plâns pentru La­zăr și lacrimi de întristare și de milostivire ai vărsat pentru dânsul, primește lacrimile mele. Cu patimile Tale, vindecă patimile mele. Cu rănile Tale, tămăduiește rănile mele. Cu Sângele Tău, curățește sângele meu și ames­tecă în trupul meu mireasma tru­pului Tău cel de viață făcător.

Fie­rea cu care vrăjmașii Te-au adăpat să îndulcească amărăciunea cu care potriv­nicul m-a adăpat. Trupul Tău întins pe Cruce să întindă către Tine mintea mea, cea trasă jos de diavoli. Capul Tău, pe care l-ai aplecat pe Cruce, să înalțe capul meu cel pălmuit de po­trivnici.

Preasfintele Tale mâini, piro­nite de cei fără de lege pe Cruce, să mă tragă spre Tine din prăpastia pierzării, precum a făgăduit preasfântă gu­ra Ta. Fața Ta, cea batjocorită cu pălmuiri și cu scuipări, să umple de stră­lucire fața mea cea întinată în fărădelegi. Duhul Tău, pe care l-ai încredințat Tatălui când erai pe Cruce, să mă povățuiască spre Tine, prin harul Tău.

Nu am inimă plină de durere ca să Te caut. Nu am pocăința, nici umilința care întorc pe fii la moște­nirea lor. Nu am lacrimi mângâie­toa­re, Stăpâne. S-a întunecat mintea mea cu cele lumești, și nu poate să caute spre Tine cu durere. S-a răcit inima mea de atâtea ispite și nu poate să se înfier­bânte cu lacrimile dra­gostei celei pentru Tine.

Ci Tu, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule, Vistierul bunătăților, dăruieștemi pocăință neștirbită și inimă îndurerată, ca să pornesc cu tot sufletul în căutarea Ta; căci fără de Tine mă voi înstrăina de tot binele. Dă-mi așadar, Bunule, harul Tău.

Tatăl, Care Te-a născut din sânurile Sale fără de ani și mai înainte de veci, să înnoiască în mine închipuirea icoanei Tale. Te-am părăsit, Doam­ne; să nu mă părăsești. Am ieșit de la Tine; ieși în căutarea mea. Du-mă la pășunea Ta cea duhovnicească.

Numără-mă între oile turmei Tale preaalese. Hrănește-mă împreună cu ele din verdeața dumnezeieștilor Tale Taine. Căci inima lor curată este să­lașul Tău și se vede întrînsa strălucirea descoperirilor Tale.

Strălu­cirea Ta este mângâierea și odihna celor ce s-au ostenit pentru Tine în necazuri și în toate felurile de chinuri. Acestei străluciri mă învrednicește și pe mine, nevrednicul, cu harul și cu iubirea de oameni a Mân­tuitorului nos­tru Iisus Hristos, în vecii vecilor. Amin”.

« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:39:13 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #43 : Iulie 08, 2018, 08:14:12 a.m. »
Rugăciunea care te scoate din impas – de citit DUMINICA  salut'

„Doamne Dumnezeule, ai îngăduit diavolului să ispitească în Rai pe strămoșii noștri, Adam și Eva. Spre a le încerca ascultarea și supunerea. Tu ai îngăduit diavolului să ispitească prin groază și suferințe grele pe Dreptul Iov. Pentru a i se vădi virtuțile și credința. Ești Cel ce ai dat îngăduință satanei să se apropie cu ispitire de Însuși Fiul Tău. Pentru ca, înfrânt și rușinat, acel duh blestemat să audă din gura Mântuitorului:
„Înapoia mea, satano, căci este scris: Domnului Dumnezeului tau sa I te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti!”. Tu, Cel ce tuturor dreptilor si sfintilor Tai le-ai dat vremuri de ispitire, de primejdii, de necaz si de grele indoieli, pentru ca, prin ele lamurindu-se, sa biruie si sa ramana si mai intariti in credinta, in nadejdea, in dragostea si in supunerea cea catre Tine.

Tu Insuti, Atotputernice si Preabunule Stapane, ajuta-ma in aceasta clipa grea de necaz, cand duhul satanei imi tulbura mintea cu indoieli si amagiri viclene imi framanta inima. Arata-mi, Milostive Doamne, adevarul si calea Ta cea dreapta, pentru ca, biruind greaua incercare din clipa de acum, sa ma bucur de cuvintele Apostolului Tau Iacob, care zice: „Fericit barbatul care rabda ispita, caci, lamurit facandu-se, va lua cununa vietii, pe care a fagaduit-o Dumnezeu tuturor celor ce Il iubesc pe El.

Dăruiește-mi, Doamne, inima curată și credința tare!

Pentru ca in aceste clipe grele sa cant impreuna cu Proorocul Tau David: „Doamne, cat s-au inmultit cei ce ma necajesc! Multi se scoala asupra mea. Multi zic sufletului meu: nu este mantuire lui intru Dumnezeul lui! Dar Tu, Doamne, sprijinitorul meu esti, slava mea esti si Cel ce inalti capul meu. Cu glasul meu catre Domnul am strigat si m-a auzit din muntele cel sfant al Lui. Scoala, Doamne, mantuieste-ma, Dumnezeul meu, ca Tu ai batut pe toti cei ce ma vrajmasesc: Dintii pacatosilor ai zdrobit. A Domnului este mantuirea, si peste tot poporul Tau binecuvantarea Ta. Amin.”

« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2019, 07:39:52 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Offline tokyodream

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4.549
  • Karma: 1
  • Gen: Bărbat
  • Acura-Honda
    • DAIMYO
Re: Despre biserica si Dumnezeu !
« Răspuns #44 : Iulie 28, 2018, 07:59:40 a.m. »
Am fost luna aceasta la mare cu familia, la Costinesti si dupa o discutie cu gazdele, am tras o fuga la:

Manastirea Sf ELENA de la Mare



http://merg.in/costinesti/de-vizitat/monumente/manastirea-sfanta-elena-de-la-mare-3526.html

Mânăstirea „Sfânta Elena de la mare”
Mânăstirea dintre apă și cer

 
La trei kilometri de stațiunea Costinești, se află Mânăstirea „Sfânta Elena de la mare’’. Reînfiinţată la data de 14 mai 1996, aceasta poartă hramul ,,Sfinţilor Împăraţi Constantin și Elena”.
Lăsând în urmă plaja aglomerată a Costineștiului, la capătul unui drum mărginit de o parte și de alta de verdeaţă, se află mânăstirea. În stânga este marea, iar în dreapta o linie de cale ferată. Ajuns în fața bisericii, porțile larg deschise pentru oricine dau, parcă, o senzație de liniște sufletească, de împăcare. De la intrare observi câtă muncă se deprinde într-un astfel de loc. Grădina este plină de legume, într-o ordine de admirat, iar potecile împânzite cu flori pe margini. O amenajare cu totul aparte și binecuvântată, atâta timp cât în pustietatea asta găsiți o fântână cu apǎ rece și limpede. Biserica nu este foarte încăpătoare, însă interiorul este foarte curat şi orice detaliu este bine pus la punct. Picturile pereţilor au fost realizate de Viorel Neagu, Adrian Dumitru şi Radu Trandafir. În interiorul bisericii se află și mormântul maicii stareţe Maria Vasile, iniţiatoarea începerii construcţiei mănăstirii, trecută la cele veşnice în anul 2005. De atunci, de mănăstire s-au ocupat maica stareţă Cipriana Negoescu împreună cu alte patru maici şi un preot duhovnic. Pe lângă viaţa de obşte, aceştia se ocupă de grădină, animale, dar şi de camerele în care vara sunt cazaţi pelerinii. Priveliştea, liniştea şi faptul că mănăstirea este amplasată departe de orice zgomot al oraşului, care ţi-ar distrage atenţia, sunt avantaje pentru oricine ajunge aici. Vara se amenajează în curte un loc special unde se ţin slujbele, astfel pot participa cât mai mulţi credinioşi, biserica fiind destul de mică în interior. Biserica Mânăstirii „Sfânta Elena de la Mare” adăpostește moaște ale Sfântului Nifon, Patriarhul Constantinopolului și ale Sfinților Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculitel, județul Tulcea. 
                                                                                                   
  Scurt istoric

Înfiinţarea Mânăstirii ,,Sfânta Elena de la Mare” a fost hotărâtă în anul 1921 sub numele de Mânăstirea Tatlageac, în localitatea 23 August (Domniţa Elena pe atunci). Construcţia sa începe însă abia în anul 1929 în prezenţa Principesei Elena, cea care a donat terenul pentru ridicarea mânăstirii. Ca urmare a atacurilor piratereşti asupra măicuţelor, se decide înlocuirea acestora cu călugări. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române hotărăşte desfiinţarea mânăstirii la data de 3 octombrie 1950. Paraclisul a fost demontat și transportat la Schitul ,,Sfântul Pantelimon” din Techirghiol. Nu departe de acest loc, în anul 1996, se pune piatra de temelie a noului aşezământ monahal, în prezenţa unui sobor de preoţi şi a Înalt Prea Sfinţitului Lucian, care la data de 21 mai 1998 sfinţeşte biserica cu hramul ,,Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”.
Mânăstirea ,,Sfânta Elena de la Mare” oferă cazare şi masă pelerinilor pe timpul verii, iar din anul 2015 se va înfiinţa şi un centru medical de recuperare, proiect realizat cu fonduri europene. Acesta va pune la dispoziţie cincisprezece camere de tratament.

Acces  DN 39, 28 km S de Constanţa, 3 km V de Eforie
GPS     43°55’24.05”N, 28°38’2.45”E



Langa Manastire se afla Complexul Balnear Sf. Elena de la Mare = https://www.experttravel.ro/individual/Costinesti-807191-7697/Complex+Balnear+Sf.+Elena+de+la+Mare-247743

Complex Balnear Sf. Elena de la Mare

Centrul de diagnostic si tratament recuperator este situat la 50 m de malul marii, zona Costinesti in apropierea manastirii Sf. Elena de la Mare, intr-un cadru mirific. Localizarea este propice relaxarii si terapiilor pentru refacerea trupului si sufletului; aici cura heliomarina si aerosolii marini sunt disponibili in regim permanent .

Locatia, ce ofera conditii optime pentru odihna si relaxare, tratament si recuperare, isi deschide portile catre publicul larg incepand cu 1 mai 2016.

Complexul de 3 stele are o capacitate de 25 camere duble si single, bazin cu apa terapeutica din lacul Techirghiol. Camerele sunt spatioase si combina mobilierul clasic si elegant cu facilitatile moderne: acces la internet-wirless, cablu TV,  TV, balcon cu vedere la mare, baie proprie cu apa cada sau dus, frigider, incalzire centrala si aer conditionat.

Restaurantul omologat *** este decorat cu elemente clasice si dotari moderne si este un loc unde se pot servi preparate atent lucrate, dupa retete traditonale romanesti, dar si din bucataria internationala;

- Baza de Tratament si Relaxare foloseste pentru oaspetii nostri, toate noutatile in materie de sanatate.

-Serviciile medicale de diagnostic si tratament sunt asigurate de medici specilisti in balneo-fizioterapie, recuperare fizica, kineto-terapie, boli interne, nutritie, echografie, termografie, recoltare analize de lab etc.

-Recomandarile pentru tratamente vor fi deservite prin proceduri de: kinetoterapie, gimnastica in bazin, bai de namol de Tehirghiol , bai galvanice, masaje, bai de plante, ozonoterpie, laserterapie, magnetodiaflux, electroterapie si ultrasunete etc.

DESCRIERE CENTRU MEDICAL

Situata la ultimul nivel, baza de tratament si-a propus sa realizeze o gama larga de proceduri specifice de balneo-fizio-terapie si recuperare fizica cu ajutorul echipei medicale specializata si acreditata si a aparaturii de ultima generatie cu care este dotata.
 
ACTIVITATEA IN BAZA DE TRATAMENT

-    reabilitare fizica , kinetoterapie - gimnastica medicala
-   recuperare balneo-fizio-terapie si hidrokinetoterapie
-   refacere-reabilitare - detoxifiere - incarcare spirituala

REABILITARE FIZICA , KINETOTERAPIE - GIMNASTICA MEDICALA

Tehnici de kinetoterapie individuala si de grup, activa si pasiva pe segmente corporale sau globala cu rol important in refacerea si reabilitarea organismului dupa diverse stari patologice: postaccidente vasculare, posttraumatisme sau in cazul bolilor neurologice, refacere musculara si osteoarticulara in afectiuni neurologice si ortopedice. Gimnastica medicala cu efect de tonifiere musculara, cresterea mobilitatii corpului, accelerarea arderilor si ameliorarea vascularizatiei si circulatiei generale.

RECUPERARE BALNEO-FIZIO-HIDROKINETOTERAPIE

Balneo hidroterapia in ozon - galvano terapie, impachetari corporale terapeutice - namol de Techirghiol, bai de plante naturale cu efecte multiple de miorelaxare, detoxifiere, drenaj limfatic si relaxare, masaje medicale si de relaxare. Proceduri fizioterapie clasice : electroterapie, magnetoterapie, laserterapie, ultrasunete, unde scurte, etc si moderne HIDROTERAPIE IN OZON .

REFACERE-REABILITARE - DETOXIFIERE - INCARCARE SPIRITUALA

Relaxarea este un concept destul de larg folosit in toate ariile de recuperare. Scopul obtinerii relaxarii : mentale, musculare si a pielii este in anumita masura la fel de important ca si detoxifierea organismului. Starea de relaxare actioneaza in principal ca tratament impotriva stresului. In mediile lucrative cu inalte grade de poluare sau de stres acest departament de relaxare tinde sa obtina caracter obligatoriu.

 TONUSUL PSIHIC SI FIZIC ESTE IN PERMANENTA INTERDEPENDENTA.

Calitatea si durata vietii sunt dependente de obiceiurile de viata sanatoase - igiena alimentara, corporala si conditia fizica se reflecta in starea de bine generala.
Vreti sa aveti o greutate optima, fara tesut adipos , fara celulita, cu o forta musculara buna, sa respirati usor iar sistemele locomotor, nervos, cardiovascular , endocrin sa functioneze cat mai aproape de normal e
Va asteptam sa va adresati fiziokinetoterapeutului si specialitatilor inrudite pentru ca tonusul dumneavoastra general sa amprenteze pozitiv fiecare zi iar perceptia asupra propriei persoane se va imbunatati considerabil.

*****************


Amanunte despre vacanta, traseu, preturi, locatii =>


http://daimyo.ro/index.php?topic=518.msg2539#new   salut'

« Ultima Modificare: Iulie 28, 2018, 08:01:16 a.m. de tokyodream »
Verifica seria VIN a masinii tale prin CARVERTICAL:

 https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal